Bitcoin herkesin bildiği ve sıklıkla da tercih ettiği bir sanal para birimidir. Bu para biriminin temelini oluşturan blok zincir (orijinal adıyla blockchain) hızlı ve güvenilir işlemlerin yerine getirilmesinde rol oynamaktadır. Kripto para akışının güvenilir bir şekilde yerine getirilmesi için birden fazla kaynaktan onaylanması ile çalışan bir sisteme sahiptir. Büyük ve kazançlı yatırımın temelinde yatan ve çoğu kullanıcının da bilmediği bu teknoloji, Bitcoin’in 2012 yılından günümüze kadar sürdürülebilir, kullanılabilir bir hal almasında önemli bir etmendir.

Blok Zincirin Önemi

Bitcoin ATM para akışı sırasında pek çok kaynaktan kontrol sağlanması para akışındaki sahtekârlıkların önüne geçip güvenilir bir ortam yaratmada kullanılmaktadır. Ayrıca para akışı sağlanırken aracının olmaması maliyetlerin azaltılmasında önemli bir rol olarak karşımıza çıkıyor. Takibinin gerçekleşebilmesi, alışverişlerde kullanılması ve güvenilir bir ortam yaratması konusunda blok zincir Bitcoin için olmazsa olmaz bir hal alıyor. Sistemin işleme şekli bir hayli basit olsa güvenilirliği ile de dikkat çekmekte. Alım – satım, bitcoin aracılığıyla para gönderme gibi işlemlerde hesap hareketleri üzerinde değişiklikler gözükür. Sisteme işlenen bu değişikliklerin kaydının doğruluğu pek çok kaynaktan kontrol edilir. Tüm bu kaynakların değişikliği onaylaması ile blok zinciri sisteme katılır. Herhangi bir kayıt onaylanmama gibi bir durumla da karşılaşıldığında işlemler gerçekleşmez. Milyonlarca kullanıcının bitcoin kullanması ve bu bitcoin işlemlerinin her birinde blok zincir teknolojisinden faydalanılması ne kadar önemli ve işlevsel olduğunun bir diğer kanıtıdır.

Şifrelenmiş işlemlerin takibinin yapıldığı ve bu takiplerin bir veri tabanında tutulması teknolojisine dayandırılan sisteme blok zincir denmektedir. Her bir bilginin bloklarda tutulması, blokların kırılamaz bir şekilde şifrelenmesi kripto paraların gönderim ve alım gibi işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca veri tabanında tutulan bu gönderimler tüm kullanıcılar tarafından görünmektedir, bu da blok zincir uygulamasının şeffaf olduğunu gösterir. Blok zincir yani blockchain teknolojisi günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla da sınırlı kalmayıp uygulamanın kullanıcılara ve firmalara sunduğu fırsatlardan kaynaklı da ilerleyen zamanlarda çok daha fazla alanda rastlayacağımız ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. Blockchain, finans sektörü ile sınırlı kalmayıp sağlık, sanayi gibi daha pek çok farklı alanlara da hitap etmektedir.

Bir cevap yazın