Ripple, 2012 yılında bir ödeme ağı (RippleNet) ve aynı zamanda da bir kripto para (Ripple XRP) olarak hayata geçti. Bilinen pek çok kripto paranın aksine Ripple, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir koin. Bir merkezinin bulunması farklılığıyla, özellikle ödeme sistemleri sağlayan büyük şirketlerin ve bankaların, bir muhattap bulabildikleri için sıkça tercih ettikleri bir koin ve ağ olarak öne çıkıyor.

Brad Garlinghouse’un CEO’su olduğu Ripple’ın San Francisco, New York, Londra, Sidney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg’da ofisleri bulunuyor.

Ripple (XRP) FİYATLARI:

Ripple’ın Avantajları Neler?

American Express, Santander, UBS ve Türkiye’den de Akbank gibi 100’den fazla güçlü partnerin kurumsal para ve varlık transferlerini yöneten Ripple, blockchain teknolojisi sayesinde oldukça hızlı ve düşük maliyetlerde global çapta işlem olanağı sunuyor. Ripple ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna 4 saniye gibi bir sürede gönderim yapılabiliyor. Ripple ağı, şu an için saniyede 1500 işleme kadar gerçekleştirebiliyor ve şirket Ripple Ağının Visa ile aynı sayıda (saniyede 50 bin) işlemi kaldırabileceğini iddia ediyor.

Ripple, 35 Milyar Dolarlık pazar payı ile kripto paralar arasında BitcoinEthereum ve Bitcoin Cash’den sonra 4. en büyük dijital para olarak yer alıyor. Küresel çapta 50’den fazla kripto para borsasında işlem gören Ripple, bu özelliğiyle de oldukça erişilebilir bir coin olarak öne çıkıyor.

Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto paraların en çok eleştirildiği nokta olan, değerini bir varlığa dayandırmama özelliği Ripple için geçerli değil. Ripple değerini kâr üreten bir şirkete dayandırması ile kendini diğer kripto paralardan farklılaştırıyor.

Şu an için 55 farklı işlemci ağı üzerinde çalışan Ripple, uzun vadede blok zincirini 3. parti işlemcilere de açarak merkeziyetsiz yapısını geliştirmeyi hedefliyor. Bu sayede Ripple’ın kendisinin dâhi bloklar üzerinde manipülasyon yapamayacağı bir yapıyı benimsemesi ve müşterilerine olan güveni arttırması hedefleniyor.

Kaç Adet Ripple Var?

Üretilmiş tüm Ripple’ların sayısı 99,993,093,880 XRP. Ancak şu an için piyasada yalnızca 38,739,144,847 XRP adeti dolaşımda. Geri kalan koinler şirket tarafından belli periyotlarla pazara sunuluyor. Bu da madencilikten farklı bir üretim stratejisi sunarak Bitcoin, Ethereum veya Litecoin kadar işlemci gücü gerektirmeden blok zincirinin çalışmasına olanak veriyor.

Ripple (XRP) Ne Kadar?

Uzun bir süre $0.25 civarında işlem gören dijital para, son dönemlerde kripto paralara olan ilginin büyük artış göstermesiyle $1.37 değerine kadar yükselip ardından düşüşe geçti.

Ripple, 04/11/2018 16:37 itibarıyla TL bazında 2,47 TL, Amerikan doları bazında ise $0,45 seviyelerinden işlem görüyor.

Ripple cüzdanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

En iyi 4 Ripple cüzdanı listemize geçmeden önce, bir Ripple cüzdanı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceleyelim. Buradan edindiğiniz bilgileri yalnızca Ripple cüzdanı seçerken değil, tüm kripto para cüzdanları için kullanabilirsiniz.

  1.  XRP uyumu;XRP’lerimizi depolamak istediğimiz cüzdanın ilk olarak, tabii ki XRP uyumu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için herhangi bir cüzdanı indirmeden önce, XRP depolaması sağladığından emin olmak için yeterince araştırma yapmalısınız.
  2.  Güvenlik;Hepimiz maddi varlıklarımızın güvende olmasını isteriz. Dolayısıyla seçeceğimiz cüzdanın bize maksimum güvenlik sağlaması önemlidir. Seçeceğimiz cüzdan, kripto paralarımızı hackerlardan korumak adına yeterli güvenlik özelliklerine sahip olmalı. En iyi cüzdanlar, anahtarların kontrolünü tamamlamanızı sağlayanlardır.
  3. Kolay kullanım; İşlevleri dolayısıyla kripto para cüzdanlarının kullanıcı dostu bir arayüze ve kolay kullanılabilen bir sisteme sahip olması gerekir. Kullanıcılarını menüler arasında boğmayan ve gerekli kolaylığı sağlayan cüzdanlar, her zaman bir adım öndedir.
  4.  Komisyonu yormamalı; Çoğu Ripple cüzdanı işlem başına 20 XRP komisyon alıyor. Seçeceğimiz cüzdanın komisyon oranlarına bu bağlamda dikkat edersek hem dolandırıcılıktan korunmuş, hem de yüksek komisyonlarda boğulmamış oluruz.

Ripple cüzdanı seçerken dikkat etmemiz gerekenler kısmını tamamladığımıza göre, şimdi yılın en iyi Ripple cüzdanları hangileriymiş, gelin inceleyelim.

2018’in En İyi 4 Ripple Cüzdanı Nelerdir?

Ledger Nano S

Çoklu kripto para donanım cüzdanı Ledger Nano S, Ripple XRP coinlerinizi depolamanıza olanak tanıyor. Şu an yaklaşık 95 dolardan alıcı buluyor.

Donanım aracı son derece küçük ve kompakt bir yapıda, dolayısıyla bir USB bellek gibi gittiğiniz her yere taşıyabiliyorsunuz. Bilgisayarınıza USB bağlantısı aracılığıyla bağlamanız yeterli. Üzerindeki OLED ekran aracılığıyla işlem esnasında veya bağlantı koptuğunda anlık bildirimleri görebiliyorsunuz. Ayrıca üzerindeki tuşlar aracılığıyla işlemleri onaylıyorsunuz.

Ledger Nano S, güvenliği ise bir PIN kodu aracılığıya sağlıyor. Bunun yanında cüzdanınızın kaybolması veya çalınması durumunda endişelenmenize gerek yok zira bu cüzdan bilgilerinizi yedekliyor ve kurtarıyor.

Toast Wallet

Ripple XRP coinlerinizi depolayabileceğiniz en iyi masaüstü cüzdan olarak gösterilen Toast Wallet; iOS, Windows, Android, Linux ve Mac sistemleriyle uyumlu bir açık kaynak cüzdanı.

Arayüzü hayli kullanıcı dostu olan bu cüzdan, başlangıç seviyesindeki yatırımcılar için bulunmaz nimet. Ayrıca tamamen ücretsiz ve işlem ücreti de almıyor.

Abra Wallet

Kripto para ticareti için hazırlanan bir mobil uygulama olan Abra Wallet, ayrıca XRP depolamanıza olanak tanıyor.

Bu cüzdanın belki de en dikkat çekici özelliği, fiat paralarınızı XRP cinsinden depolayabiliyor olmanız.

GateHub

Ripple XRP’lerinizi depolamanıza olanak tanıyan bu çoklu kripto para web cüzdanına Ripple’ın resmi web sitesinden ulaşılabiliyor.

Kullanım kolaylığı bakımından son derece başarılı olan GateHub, gerçek zamanlı XRP/USD fiyatlarını da sağlıyor.

Ripple Cüzdan Açmak İçin Rehber

Öncelikle piyasada donanımsal cüzdanlar dışında en güvenilir cüzdan gatehub.net olarak görünüyor. Kullanıcıların da bununla ilgili bir şikayeti bulunmuyor. Aslında Ledger Nano S cüzdanı da Ripple destekliyor ancak çoğu kullanıcı bu fiyatları vermek istemediği için yazılımsal ve web tabanlı çözümlere yöneliyor.

Sağ üst köşedeki Sign Up tuşu ile üyelik açıyoruz. Alanları yukarıdaki gibi doldurup işaretli alanları seçip “Sign Up” butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Verilen Recovery Key’i güvenli bir yerde saklıyoruz. Bilgisayarınıza indirip şifreleyebilir, kaybetmeyeceğiniz bir kağıda yazabilirsiniz.

Ripple Almak İçin Mail Doğrulama

Aşağıdaki gibi bir mail alacaksınız. Bu mailde “Activate account” butonuna basarak hesabınızı aktive etmeli, sağ üst köşedeki “Sign In” butonu ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş ekranında solda Wallet bölümüne girerek adresinizi alabilirsiniz;

Hemen ardından alttaki Deposit / Receive butonuna basıp adresiniziz oluşturuyoruz;

Yukarıda okla gösterilen alanda adresiniz belirecek. Bunu kopyalayın ve bir yere kaydedin. Bu sizin Ripple alacağınız adresiniz.

Ripple Almak

En hızlı ve basit bir şekilde Binance.com a üye olarak Ripple alabilirisiniz. Binance.com nasıl üye olup, coin satın alacağınızla ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. İşleminiz 5-10 dakika arası sürecektir. (XRP / USD sembolü Ripple’ın borsasının olduğu semboldür

Ripple Gelecekte Ne Olur?

Ripple gelecekte ne olur? Bugünlerde üzerindeki dava ve SEC baskılarına rağmen Ripple’ın geleceği en çok merak edilen konulardan biri. Bu konuda açıklama yapan Ripple’n en büyük destekçilerinden SBI Holding CEO’su Yoshitaka Kitao Japon Blockchain konferansında Ripple’ın global bir standart olacağı konusunda emin olduğunu söyledi.

Blockchain konferansına katılan SBI Holding CEO’su Ripple ile ilgili beklentilerine dair açıklamalarda bulundu. Kitao;

”XRP kullanmak dünyayı daha etkili ve verimli hale getirecek. Ben Ripple’ın bir dünya standardı olacağına inanıyorum” dedi.

Japonya’nın en büyük blockchain konferanslarından biri olan Japonya Blockchain Konferansı’nda misafir konuşmacı olarak katılan Kitao 100 farklı şirketin 10.000’den fazla ziyaretçinin katıldığı konferansta Ripple hakkında oldukça iddialı açıklamalar yaptı. Konferans Global Blockchain Konseyi ve Tokyo Uluslararası Forum ortaklığında düzenlendi.

Hatırlarsanız SBI Holding şu anda Ripple ile ortaklık yapıyor. Holding yakın zamanda XRP altyapısı kullanan kendi kripto parasını da yayına aldı. Bir plarform kuran Holding yakın zamanda bu platformda Ripple ve diğer kripto paraları da listeleyecek. SBI Holding’in kurduğu borsa şu anda test aşamasında ve sınırlı sayıda kullanıcıya ve kripto paraya açık.

Bugünlerde kripto para sektöründe ilginç gelişmeler yaşanıyor. Her ne kadar sektör fiyat anlamında kan kaybetse de Facebook’un kripto para sektörüne yönelik sıkı reklam yasağını gevşetmesi oldukça dikkat çekici bir adım.

Son dönemlerde SBI grubu özellikle Ripple ile ilgili büyük beklentileri ile gündeme geliyordu. Yine bu çerçevede kendi kripto para borsasını yakın dönemde yayına aldı. Kurdukları borsada Ripple’ı Japon Yen’i ile değiştirilebilecek şekilde sunan Holding’in borsasının yaz sonuna kadar oldukça iddialı olacağına dair bilgiler geliyor.

Bununla birlikte diğer tüm kripto paralar gibi Ripple’ın fiyatı da ayı trendinden olumsuz etkilenmiş durumda. Ripple bu düşüş trendlerine karşı güçlü bir duruş sergileyemedi bugüne kadar. Son bir kaç haftada %24 oranında değer kaybeden Ripple’ın üzerinde oldukça güçlü bir SEC ve hukuk baskısı var. Herkes merak içinde ”Ripple gelecekte ne olur” diye soruyor. Ripple’ın geleceği oldukça parlak görünüyor. Fakat arada bir olumsuz mahkeme yada SEC kararı ile büyük bir darbe yemesi bu parlak geleceği bir süre karartabilir.

2019 Ripple Fiyat Tahmini

Ripple’in kriptoparası olan XRP ne kadar yükselebilir? Bu sorunun cevabını aramak için bir analiz yaptık ve analizin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonunda Ripple’ın 2019’da 20 doları göreceğine ikna olduk diyebiliriz. Buyrun analize

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 8 ay süren düşüş süreci geçtiğimiz hafta sonlandı. Bu yüzden şimdi 2019 Ripple fiyat tahmini yapmak için tam da doğru zamanlama.

Ripple hakkında söylenecek çok şey var ama hepsini tek cümleye sıkıştırmak istesek sanırım şöyle olurdu: “Ripple blockchain altyapısı olarak da gelecek vadeden XRP olarak da Dünya’nın en büyük potansiyele sahip firması”. Evet bu gerçekten büyük bir iddia ama inanın Ripple bu iddiayı dolduruyor.

XRP Fiyatları Şu An Hak Ettiği Değerde Değil

Şu an herkes fiyat analizi yapıyor. Bakış açılarını çok dar tuttukları için büyük resmi kaçırıyorlar. Büyük resmi görmek için iki adım geri çekilip geniş perspektiften bakmak lazım. O yüzden biz de 2019 ve sonrasına bakmayı tercih ettik.

Aşağıdaki grafiğe bakmanızı öneriyoruz. Aşağıdaki grafik 2018 yılı ikinci çeyreği (Q2) toplam piyasa büyüklüğü ve XRP fiyat hareketlerini gösteriyor. Yani ayı piyasası boyunca toplam büyüklük ne kadar değer kaybettiyse XRP de o kadar değer yitirdi. Fiyat hareketlerinde büyük bir uyum var. XRP elbette değer yitirecekti çünkü içinde bulunduğu uçak irtifa kaybediyordu.

Çoğu kripto yatırımcısı düşen değeri sonrası Ripple’a olan güvenini yitirme noktasına gelmişti. Yalnızca düşen fiyatlar yüzünden değil, bir de üstüne gelen onca dava meselesi Ripple’ın başını bir hayli ağrıtmıştı.

Dahası XRP için 0.01 dolara düşeceği söylentileri de dolaşıma sokulmuştu. Yatırımlarınızda haberlere yalnızca %1 ehemmiyet verin. Çünkü haberlerin %99’u boş söylentiden ve kuru gürültüden ibarettir. Siz projenin ve projeyi yürütücü ekibin kalitesine bakın. Haberlerde ise yalnızca ortaklık haberlerine kulak asın.

Son 10 gündür Ripple’ın yaptığı yükselişin sebebini xRapid’e bağlayan çok sayıda haber yapıldı. Elbette xRapid’in etkisi var ama yükseliş sadece bununla açıklanamaz.

Ripple’ın Kripto Potansiyeli

Ripple ve bankalar arası varlık transferi potansiyeli hakkında konuşan herkes mutlaka RippleNet’e değinir. RippleNet şu an 6 kıtada 40 ülkede anlaşmalar yaptı. Sınırötesi para transferi mevcut sistemde 3-4 gün alırken Ripple ağında bu işlem dakikalar içinde gerçekleştirilmektedir. Kuzey Amerika’dan Asya’ya ordan Avrupa’ya ve Güney Amerika’ya ödeme koridorları oluşturulmuş durumda. RippleNet’in birbirine bağladığı potansiyel ödeme koridoru şu an yıllık 2 milyar dolarlık trafiğe tekabül ediyor.

Ripple 2019 Yılı Fiyat Tahmini: 20 Dolar

Ripple tam da Eylül ayında dibi 0.26 dolar değerinde görerek bizi haklı çıkardı. Önceki boğa koşusunun ulaştığı nokta (0.26 dolar) şimdi desteğe dönüştü.

Aşağıdaki grafiği incelediğinizde bir sonraki boğa piyasasının çoktan başladığını göreceksiniz. Ripple’ın geniş ölçekteki grafiği yeniden yükselen döngüye girmiş durumda. Bizim tahminimize göre fiyat grafiğin en üstteki direnç hattına kadar yükselecek.

Fiyatın zirve ve dip kanallarında tarihinde %10 kadar süre kaldığı görülüyor. Yükselen kanal dediğimiz orta hatta ise %80 değeri mevcut. Dip bantta artık süresini doldurduğu için ilk fırsatta 1.3 dolar ile başlayan orta banda yükselmesini bekliyoruz.

Eğer uzun vadede Ripple beklentileri karşılayacak hamleleri yapmaya devam ederse fiyat birkaç yıl içinde üst bant içinde hareket etmeye başlayacaktır.

Sitemizin Notu: 2019 Ripple fiyat tahmini tutar mı bilemeyiz ama bu senaryonun gerçek olmasını canı gönülden arzuluyoruz.

Ripple Madenciliği

Ripple üzerinden yapılan para transferleri düşük masraflı olması ile dikkat çekmektedir. Ayrıca işlemler çabuk yapılabilmektedir. Bu ağ üzerinden yapılan para transferlerinde bankalar ve para gönderen ya da alan kişiler işlemleri anı anına takip edebilmektedir. Bu da iki taraf için güven ortamı oluşturmaktadır.

Pazar payı olarak bakıldığında kripto paralar arasında üçüncü sırada yer alan Ripple için günlük işlem hacmi ortalama yüz kırk milyon olarak belirtilmektedir. Dünya çapında kullanımı giderek yaygınlaşan ripple, kripto paralar içerisinde kendine özgü avantajları ile gelecek vaat eden altcoin olarak geçmektedir.

RİPPLE(XRP) FİYATI

1 XRP = 2,47 TL
1 Ripple = 0,46 Dolar
1 XRP = 0.00007145 BTC
XRP BTC Çevirici
Saatlik Değişim % -0.07
Günlük Değişim % -0.27
Haftalık Değişim % -0.53

Ripple(XRP)nasıl alınır?

Oldukça kısa sürede fon aktarımı sağlayan uluslararası para transfer ağı,şeklinde Ripple’nin tanımını yapabiliriz. İddialı bir şekilde tanıştığımız ve kripto paralardaki birçok konuya çözüm olacağını duyduğumuz Ripple sayesinde düşük masraflı transferler gerçekleştirebiliyorsunuz. Odak noktasında ise bankalar ile müşterileri olduğu biliniyor.Mining yapılamayan bir kripto para sistemidir ve XRP kısaltması kullanılmaktadır.Şu anda en büyük 3. kripto para olarak görülen Ripple, bitcoin ve ethereumdan sonra geliyor. Kimilerine göreyse altcoin olan litecoinden sonra geliyor ve 4. sırada yer alıyor. Popülaritesi gün geçtikçe artan kripto paraların bu dörtlü etrafında güçlendiğini de görebiliyoruz.

Yurt dışı para transferlerinde kullanılan Swift kodu yerine daha avantajlı olabilecek Ripple ağı, 2016 yılından beri birçok banka tarafından kabul görüyor. Halihazırda 50’ye yakın bankanın Ripple sistemine sıcak baktığı ve çeşitli anlaşmaların yapıldığı biliniyor. Dünyanın en büyük 50 bankasının 15’i Ripple kullanıyor.Bu isimler arasında; UniCredit, UBS, SHRB, ATB Financial ve Santander de yer alıyor. Akbank’ın da Ripple ile anlaşma içerisinde olduğu haberlerini daha önce almıştık zaten. Yani Akbank, blok zinciri alanında atılım yapan ilk Türk bankası olma özelliğine sahiptir.

Japonya’daki Tokyo-Mitsubishi Bankası, Ripple ağına katılanlar arasında yer alıyor. Japonya’nın kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanımını yasal kabul etmesiyle birlikte banka Ripple kullanmaya başladı. Üstelik bu banka, dünyanın en büyük 3. finansal kurumu olarak biliniyor. Bankanın 2018 yılında blok zinciri havale hizmetine başlayacağı açıklandı. Ayrıca ağı, Japonya’dan New York’a para transferi yaparak test ettiği de söyleniyor.

Halihazırda alım yapan kişilerin yorumlarını aldığımız zaman; kimilerinin bitcoin alıp XRP’ye çevirdiklerini görüyoruz. Kimilerinin ise doğrudan yabancı borsalar üzerinden işlem yaptıkları, bu şekilde daha az sorun yaşadıkları cevabını alıyoruz.

Bittrex, Poloniex, Bitstamp, Shapeshift isimli yabancı borsaların Ripple coin alımında en çok tercih edilenler olduğu biliniyor. Aynı zamanda Ripple’nin kendi sitesinden alım yapabiliyorsunuz. Paribu ve Koinim gibi Türk borsalar üzerinden bitcoin alıp, yabancı borsalarda XRP ile dönüşüm yapılması ise en sık kullanılan yöntem olarak göze çarpıyor.

Örneğin; Paribu’dan bitcoin alıp, Shapeshift üzerinden XRP dönüşümü yapılabiliyor. Üstelik 300 liralık bir işlem için 5 dolar gibi bir işlem ücreti ödeniyor. Bu ücretin ise bitcoin kaynaklı olduğu biliniyor. Alternatiflerin bu işlem ücreti kesintilerini araştırarak ve hatta küçük denemeler yaparak, kendiniz için en iyi yöntemi bulabilirsiniz.

Türkiye’den Ripple coin almak isteyen kişiler, genellikle Türk borsalardan bitcoin aldıktan sonra yabancı borsalarda dönüşüm yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü şu an için Türk borsalarında doğrudan XRP alım imkanı bulunmuyor. Güvenli olarak bahsedilen yabancı borsaların ise Poloniex ve Cex.io olduğu belirtiliyor. Ayrıca destekleyen Cex.io ve Bitit gibi birkaç siteden kredi kartı ile alım yapmanın mümkün olduğu da söyleniyor.

ripple-nasil-kazanilir

Ripple Hakkında Yorumlar

Kasım ayının Ripple için çok olumlu geçeceğini düşünüyorum. Ripple Kasım ayında 3tl nin üzerine çok rahat çıkacaktır. Asıl yükselişini ise Aralık ayında yapacaktır. Ripple bu kadar yatırım bu kadar güvenin olgunlaşması ancak bu aylarda olacaktır.

Beklenen patlamaya az kaldı.. 3.500 ler yaklaşıyor

Kurmuş olduğu işbirlikleri ve güçlü alt yapısı ile coin borsasının en güçlü coinlerinden birisi bitcoin gibi bir sıçrama yaparsa yatırımcısına acayip paralar kazandırabilir.

An itibariyle piyasa degeri ether’e cok yaklasmis durumda. ikinci siraya yukselmesi durumunda bi boost bekliyorum.

aralık sonunda en az 2-3$ olacak coindir. ben demiyorum, geçmiş grafikler söylüyor.

merkeziyetsiz kavramını yok eden bir oluşum olduğundan teknolojisine çok sıcak bakmasam da, olaya tamamen duygusal yaklaşabiliriz. xrp bu yükselişiyle arkasından xlm’i sürükledi, sonrasında da eth sahneye çıkarak yerini geri aldı. bir yandan btc de trendini kırdı. ilk 10’daki coinler direkt olarak xrp’den etkilendiler.

geçtiğimiz kasım ayındaki büyük boğa piyasasının da fitili xrp ile ateşlenmişti. bir günde böyle yükselişler doğal zaten takip eden birisini şaşırtmaz ancak son günlerde ciddi anlamda boğayı çağıran hareketler yaptı.
marketcap bir 30 milyar dolar kadar yükseldi ancak bir fomo olma ihtimalini ve bull trap ihtimalini unutmadan stop-losslu yatırımlar yapmak en doğrusu şu an.

şahsi görüşüm biraz fomo ve bull trap karışımı bir şey oldu. boğa için daha henüz erken, 30 milyar dolar girdi sadece, 850 milyar doları gördü bu piyasa. trene atlayıp da düzeltmeye yakalanmadan karı alıp çıkmak lazım. ytd.

RİPPLE BORSASI

Piy. Değ: $18,29B

Piyasadaki Arz: XRP40,21B

Toplam Arz: XRP100,00B

(24S) Hac.:$328,06M

Gün Aralığı: 0,44973 – 0,46002

Değ (7G): -0,56%

 Ripple(2018-2019-2020) Analizleri

2018 Tahminleri : Sizlere yazımızda bazı gelişmelerin gerçekleşme ihtimalinden bahsettik. Eğer kripto para piyasasının değeri 1 trilyon doları aşarsa Ripple’nin fiyatının 10 dolar seviyesinde olacağını söyleyebiliriz. Kripto paralar he ne kadar gözümüzde önemli bir değere sahip olsalar da spekülasyonlarla yönetildikleri gerçeğini de unutmamamız gerekecektir.Ripple’nin çalıştığı kurumlara baktığımız zaman içlerinde dünyanın en büyük finansal kurumlarının da yer aldığını görebiliyoruz. Kripto para çeşidi, mevcutta yer alan maliyetlerin bir bölümünde işlemler yaparak finansal sektörün hepsini güçlendirmeye dikkat ediyor. Aynı zamanda blok zincir teknolojisinden faydalanarak küresel fon transferinin gerçekleştirilmesi için de sürtünmesiz bir deneyim sunmaktadır. Gelecekte ise sınır ötesi işlemler adına bir likidite çözümü şeklinde hareket etmesi önerilenler içerisindedir. Ödeme sağlayıcıları ve bankalar yapılan genel giderleri en aza indirebilmek için de XRP’yi kullanabilmektedir.

Pilot proje uygulamasında başarı elde edildi. Entegre ödeme sistemi başarılı oldu. Mükemmel bir tarif oluşturdu. Ekim ayından bu yana xRapid test aşamasındaydı. Test aşamasına dâhil olan şirketlerin geri dönüşümleri de olumlu sonuçlandı. İşlem ücretlerinde %70 seviyelerinde bir düşüş sağlandı. Hem şeffaf hem de yasal yükümlülüğe uymada aranan sistem haline dönüştü.

XRP, bu yeni sistemxRapid sayesinde Ethereum üstünde hâkimiyet kurdu. Bu sistem ile birçok hesap ve işlem türünün soyunun tükeneceği iddia edildi. Piyasa kapitalizasyonu üstünde üçüncü sırada yer alan kripto para birimi Ripple, Ethereum’u etkili bir şekilde tahtından indirdi.

Son sistem sayesinde ikincilik koltuğuna kuruldu. Son 18 ayda Ethereum’u üçüncü kez geride bıraktı. Piyasa uzmanları bu başarının, Ripple Laboratuvarlarında üretilen xRapid ödeme sisteminin açıklanması sayesinde geldiğini ifade etti.

2019 Tahminleri : Ripple’in kriptoparası olan XRP ne kadar yükselebilir? Bu sorunun cevabını aramak için bir analiz yaptık ve analizin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonunda Ripple’ın 2019’da 20 doları göreceğine ikna olduk diyebiliriz. Buyrun analize

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 8 ay süren düşüş süreci geçtiğimiz hafta sonlandı. Bu yüzden şimdi 2019 Ripple fiyat tahmini yapmak için tam da doğru zamanlama.

Ripple hakkında söylenecek çok şey var ama hepsini tek cümleye sıkıştırmak istesek sanırım şöyle olurdu: “Ripple blockchain altyapısı olarak da gelecek vadeden XRP olarak da Dünya’nın en büyük potansiyele sahip firması”. Evet bu gerçekten büyük bir iddia ama inanın Ripple bu iddiayı dolduruyor.

Şu an herkes fiyat analizi yapıyor. Bakış açılarını çok dar tuttukları için büyük resmi kaçırıyorlar. Büyük resmi görmek için iki adım geri çekilip geniş perspektiften bakmak lazım. O yüzden biz de 2019 ve sonrasına bakmayı tercih ettik.Aşağıdaki grafiğe bakmanızı öneriyoruz. Aşağıdaki grafik 2018 yılı ikinci çeyreği (Q2) toplam piyasa büyüklüğü ve XRP fiyat hareketlerini gösteriyor. Yani ayı piyasası boyunca toplam büyüklük ne kadar değer kaybettiyse XRP de o kadar değer yitirdi. Fiyat hareketlerinde büyük bir uyum var. XRP elbette değer yitirecekti çünkü içinde bulunduğu uçak irtifa kaybediyordu.

Çoğu kripto yatırımcısı düşen değeri sonrası Ripple’a olan güvenini yitirme noktasına gelmişti. Yalnızca düşen fiyatlar yüzünden değil, bir de üstüne gelen onca dava meselesi Ripple’ın başını bir hayli ağrıtmıştı.

Dahası XRP için 0.01 dolara düşeceği söylentileri de dolaşıma sokulmuştu. Yatırımlarınızda haberlere yalnızca %1 ehemmiyet verin. Çünkü haberlerin %99’u boş söylentiden ve kuru gürültüden ibarettir. Siz projenin ve projeyi yürütücü ekibin kalitesine bakın. Haberlerde ise yalnızca ortaklık haberlerine kulak asın.

Son 10 gündür Ripple’ın yaptığı yükselişin sebebini xRapid’e bağlayan çok sayıda haber yapıldı. Elbette xRapid’in etkisi var ama yükseliş sadece bununla açıklanamaz.

Ripple ve bankalar arası varlık transferi potansiyeli hakkında konuşan herkes mutlaka RippleNet’e değinir. RippleNet şu an 6 kıtada 40 ülkede anlaşmalar yaptı. Sınırötesi para transferi mevcut sistemde 3-4 gün alırken Ripple ağında bu işlem dakikalar içinde gerçekleştirilmektedir. Kuzey Amerika’dan Asya’ya ordan Avrupa’ya ve Güney Amerika’ya ödeme koridorları oluşturulmuş durumda. RippleNet’in birbirine bağladığı potansiyel ödeme koridoru şu an yıllık 2 milyar dolarlık trafiğe tekabül ediyor.

Bu gerçekten etkileyici bir gelişme. Ripple’ın ortaklık kurduğu bankaların listesi hiç de azımsanacak boyutta değil. (Ülkemizde de Akbank’la anlaşma sağlanmış durumda)

XRP’nin aktif olarak kullanılacağı xRapid ise başka bir yoldan ilerliyor. xRapid, herhangi bir ödeme hizmeti sağlayıcısı veya ödeme işleme sağlayıcısının, herhangi bir alıcıya, aynı ülkede veya yurt dışında ödeme yapılmasında fayda sağlayabileceği daha genel bir ödeme hizmetidir.

XRapid’in piyasada kaplayacağı büyüklüğü anlamanız için Ripple’ın son yaptığı Fleetcor anlaşmasına bakalım. Fleetcor 19 milyar dolar büyüklüğünde ödeme hizmeti veren ABD merkezli bir firma. Bu firma xRapid’i denemeye aldığını duyurdu. Yılda onlarca milyar dolar değerinde transferin XRP üzerinden yapıldığını düşünün.

2020 Tahminleri : Bugüne kadar 9 trilyon dolara kıyasla daha küçük bir rakamın aktarımını kolaylaştırmak için 27 trilyon dolar işlem hesabı üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu, XRP‘nin sadece % 100 pazar payı elde etmek için tüm sınır ötesi ödeme sistemlerinin günlük ortalama işlemlerini karşılamak gerek. Bunun için 9,8 trilyon ABD doları piyasa değerine sahip olması gerekeceği anlamına geliyor. Bugünkü nostro hesapları tarafından belirlenen XRP için 9,8 trilyon dolarlık bir pazar payı varsayıyorum. Her madeni paranın değerini belirlemek için, piyasa sermayesini MAKSİMUM dolaşımdaki arza (şu an 39 milyar) bölüyoruz. Veya tüm XRPlerin piyasada olduğunu düşünürsek 9.8 trilyon $ ‘ı 100 milyar bölüyoruz. XRP başına 98 dolar bir değer çıkıyor.

Mevcut büyüme hızında, küresel ödemenin son derece verimsiz şekilde gerçekleşmesiyle birlikte, düzenli olarak % 5’lik bir artış bekleniyor.

Ancak, hatırlatmak gerekirse, ödeme süreleri 3-5 günden az bir süreye çekilmesiyle burada daha iyi bir büyüme olacaktır. Çünkü ödeme hacminin kolaylaşması bu konuda ilerlemeye katkı sağlayacaktır. Talepteki bu artış, Jevons Paradox olarak adlandırılan bir fenomene sebep olacak Jevons paradoksu teknolojik ilerlemeyle sağlanacaktır. Bir kaynağın kullanım verimliliği arttırdığında (herhangi bir kullanım için gerekli miktarı azalttığında) ortaya çıkıyor, ancak bu kaynağın tüketim oranı yükseliyor. Çünkü artan talep ile daha fazla tüketilmeye başlanıyor. Bu hesaplara göre Ripple’ın 100 usd değere ulaşması hele de bu kadar hızlı bir şekilde uluslararası ödeme ve aktarım anlaşmaları yaptığı düşünüldüğünde imkansız görünmüyor.